Wykorzystanie modeli symulacyjnych do rozwiązywania problemów w układach magazynowych
Słowa kluczowe:
gospodarka magazynowa, składowanie produktów, rozmieszczenie produktów, modele symulacyjne, symulacja zdarzeń dyskretnychAbstrakt
Cel: Celem niniejszego artykułu jest próba uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy odpowiednie ułożenie produktów na regałach magazynowych wpływa w znacznym stopniu na czas kompletacji zamówień oraz czy wykorzystanie symulacji komputerowej może być pomocne w zarządzaniu magazynem.
Metodyka: Przeprowadzono szereg badań symulacyjnych zrealizowanych przy wykorzystaniu oprogramowania FlexSim. Symulacja polegała na sprawdzeniu, które z trzech wybranych wariantów ułożenia produktów na magazynie jest najkorzystniejsze. Każdy przypadek przeanalizowano pod względem parametrów, takich jak czas kompletacji zamówień, dochody, liczba niedostarczonych palet oraz wynik finansowy.
Wyniki: Przeprowadzone badania symulacyjne pozwoliły wybrać najlepszą strategię rozmieszczenia produktów w magazynie.
Implikacje i rekomendacje: W świetle przeprowadzonych badań można stwierdzić, że zmiana sposobu ułożenia dóbr na regałach magazynowych może znacząco poprawić wydajność i efektywność procesów magazynowych. Ponadto wyniki analizy procesów magazynowych za pomocą symulacji potwierdziły, że jest to skuteczne narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji dotyczących optymalizacji procesów magazynowych.
Pobrania
Opublikowane
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Anna Grzęda, Patryk Żuchowicz
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.