Wykorzystanie modeli symulacyjnych do rozwiązywania problemów w układach magazynowych

Autor

Słowa kluczowe:

gospodarka magazynowa, składowanie produktów, rozmieszczenie produktów, modele symulacyjne, symulacja zdarzeń dyskretnych

Abstrakt

Cel: Celem niniejszego artykułu jest próba uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy odpowiednie ułożenie produktów na regałach magazynowych wpływa w znacznym stopniu na czas kompletacji zamówień oraz czy wykorzystanie symulacji komputerowej może być pomocne w zarządzaniu magazynem.

Metodyka: Przeprowadzono szereg badań symulacyjnych zrealizowanych przy wykorzystaniu oprogramowania FlexSim. Symulacja polegała na sprawdzeniu, które z trzech wybranych wariantów ułożenia produktów na magazynie jest najkorzystniejsze. Każdy przypadek przeanalizowano pod względem parametrów, takich jak czas kompletacji zamówień, dochody, liczba niedostarczonych palet oraz wynik finansowy.

Wyniki: Przeprowadzone badania symulacyjne pozwoliły wybrać najlepszą strategię rozmieszczenia produktów w magazynie.

Implikacje i rekomendacje: W świetle przeprowadzonych badań można stwierdzić, że zmiana sposobu ułożenia dóbr na regałach magazynowych może znacząco poprawić wydajność i efektywność procesów magazynowych. Ponadto wyniki analizy procesów magazynowych za pomocą symulacji potwierdziły, że jest to skuteczne narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji dotyczących optymalizacji procesów magazynowych.

Opublikowane

2024-06-21

Numer

Dział

Artykuły

Kategorie