Etyka wydawnicza

Etyka czasopisma

W przypadku wykrycia nadużycia lub nierzetelności po stronie autorów lub recenzentów Komitet Redakcyjny czasopisma postępuje zgodnie z zasadami etyki publikacyjnej i stosuje procedury ujęte w diagramach Committee on Publication Ethics (COPE).

Poniżej zostały przedstawione podstawowe obowiązki wynikające z respektowania etyki publikacyjnej:

Autor

  1. 1. Obowiązkiem Autora jest zaprezentowanie wyników badań w sposób wiarygodny, uczciwy i rzetelny. Artykuły zgłaszane do czasopisma powinny być oryginalne, nienaruszające praw autorskich osób trzecich oraz odpowiadać tematyce czasopisma. Za nieetyczne uznaje się zgłoszenie lub opublikowanie artykułu w więcej niż jednym czasopiśmie.
  2. 2. Każdy artykuł poddawany jest postępowaniu antyplagiatowemu w systemie iThenticate. Wszelkie formy plagiatu i autoplagiatu traktowane są jako nieetyczne.
  3. 3. Autorzy nadesłanych tekstów zobowiązani są zapoznać się z treścią obowiązującej licencji CC BY-SA 4.0.
  4. 4. W przypadku prac zbiorowych autorzy zobowiązani są do złożenia oświadczenia o ich wkładzie w powstawanie publikacji. Oświadczenie wypełniane jest przy składaniu artykułu w systemie.
  5. 5. Przywołanie cytatów, twierdzeń, wyników badań lub danych opracowanych przez innych autorów musi być opatrzone przypisem. Obowiązkiem autora jest dołączenie do artykułu wszystkich źródeł użytych w pracy nad publikacją.
  6. 6. Autor ma obowiązek poinformować Komitet Redakcyjny o wszystkich potencjalnych konfliktach interesów.
  7. 7. Autor ma obowiązek niezwłocznie poinformować Komitet Redakcyjny o przypadku wykrycia błędu lub nieścisłości w opublikowanym artykule.

Komitet Redakcyjny

  1. 1. Przyjmując tekst do publikacji Komitet Redakcyjny dba w szczególności o jego oryginalność, jakość i spójność z profilem naukowym czasopisma.
  2. 2. Komitet Redakcyjny czasopisma czuwa nad respektowaniem standardów etycznych czasopisma oraz dba o przestrzeganie dobrych praktyk wydawniczych.
  3. 3. Komitet Redakcyjny dokumentuje wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, w szczególności naruszania zasad etyki w nauce.
  4. 4. Komitet Redakcyjny nie może ujawniać żadnych informacji o nadesłanym manuskrypcie nikomu innemu niż autorowi, recenzentom, członkom komitetu redakcyjnego czy redaktorom wydawniczym, stosownie do potrzeb.
  5. 5. Niepublikowane materiały ujawnione w przesłanym artykule nie mogą być wykorzystywane w badaniach własnych Redakcji.

Recenzenci

  1. 1. Recenzenci gwarantują niezależność i brak konfliktu interesów w relacji recenzent – autor. Jeżeli recenzent domniema tożsamość autora artykułu i istnieje potencjalny konflikt interesów, niezwłocznie informuje o tym fakcie Komitet Redakcyjny.
  2. 2. Recenzje powinny być przygotowywane obiektywnie, zgodnie z zasadami etyki wydawniczej oraz w oparciu o argumenty o charakterze merytorycznym. Za podstawowe kryteria oceny artykułu uznaje się:
  • oryginalność problemu/metod,
  • zastosowane metody badawcze,
  • poziom merytoryczny,
  • stopień realizacji celu badawczego,
  • dobór i wykorzystanie literatury przedmiotu,
  • przejrzystość wywodów (język, cytowania, tabele, rysunki),
  • aktualność problemu badawczego,
  • walor aplikacyjny.

Szczegółowe zasady procedury recenzowania przyjęte przez czasopismo zamieszczone są w sekcji Procedura recenzowania.

Recenzent ma obowiązek niezwłocznie poinformować Komitet Redakcyjny w przypadku podejrzenia naruszenia zasad rzetelności naukowej.

Wszystkie recenzowane artykuły traktowane są jako materiał poufny, a ich treści nie mogą służyć osobistej korzyści.